بهترین روانشناس تهران

بهترین روانشناس تهران

روانشناس خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

دانستن مهمترین ویژگی‌های مراکز روانشناسی و روانشناسان برای مراجعه‌کنندگان و همچنین کسانی که به دنبال این شغل هستند از اهمیت زیادی برخوردار است. خصوصیات شخصی ممکن است ذاتی یا اکتسابی باشد. روانشناسان موفق دارای بسیاری از خصوصیات بین‌فردی هستند که شما در یک دوست یا مربی به دنبال آن‌ها هستید.

آ‌ن‌ها خون‌گرم، قابل دسترس و مشوق بوده و برای موفقیت شما سرمایه‌گذاری می‌کنند. علاوه بر این، روانشناسان برای مشاوره به مراجعه‌کنندگان باید آموزش دیده و مدارک مورد نیاز برای این شغل را داشته باشند. در این مطلب، برخی از مهمترین ویژگی‌های یک روانشناس خوب را به ویژه برای کسانی که به دنبال بهترین روانشناس تهران هستند، بررسی خواهیم کرد.

۱- تجربه‌ی تخصصی از کودک تا بزرگسال

برخی از بهترین کلینیک‌های روانشناسی دارای روانشناسان کودک، نوجوان و بزرگسال بوده و قادر هستند که نیازهای همه‌ی گروه‌های سنی را برطرف کنند. کودکان نیز مانند بزرگسالان اغلب دچار مشکلات ذهنی و رفتاری می‌شوند که نیاز به رویکردی متفاوت از بزرگسالان دارند. در صورت عدم درمان، این اختلالات می‌تواند توانایی آن‌ها در یادگیری، معاشرت و رشد به صورت فردی را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های روانشناس خوب، داشتن تخصص در رابطه با موضوع و گروه سنی خاص است.

۲- مولف کتاب

کتاب های مشاوره عمومی، روان درمانی یا خودسازی برخی از دشوارترین موضوعات انتشار جهان هستند. درمانگرانی که تجربه‌ی کاری زیادی داشته و تخصص بسیار بالایی دارند، اغلب با تالیف کتاب، مراجعین خود و سایر افرادی را که در زمینه‌ی روانشناسی نیاز به راهنمایی دارند، درمان کرده و به خوبی به آن‌ها مشاوره می‌دهند. به همین دلیل، تالیف کتاب یکی دیگر از مهمترین ویژگی‌های یک روانشناس خوب در نظر گرفته می‌شود.

اضطراب در کودکان و نوجوانان

۳- همکاری با روانشناسان دیگر

درمان مشارکتی از طریق همکاری چند روانشناس با یکدیگر، به طور قابل توجهی تحت تاثیر پست مدرنیسم است و برای درمان افراد، خانواده‌ها، گروه‌ها و حتی سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. افراد، زوج‌ها یا گروه‌هایی که به دنبال درمان برای دستیابی به درک متقابل، بهبود ارتباطات یا حل تعارض هستند، ممکن است درمان مشترک را برای کاوش دیدگاه‌های مختلف مفید بدانند.

یکی از مهمترین مزایای همکاری درمانگر با روانشناسان دیگر این است که در صورت مشاهده‌ی هر گونه مشکلی که در زمینه‌ی تخصصی روانشناس دیگری قرار می‌گیرد، درمانگر می‌تواند مراجعه کننده را به همکار دیگر خود ارجاع داده تا بعد دیگری از ذهن او نیز درمان شود. تشخیص این مشکل، به عهده‌ی روانشناس خوب و متخصص است که با مهارت بتواند لایه‌های مختلف ذهن و مشکلات آن را بررسی کند.

۴- استفاده از کارشناسان رشته‌ی روانشناسی در کلینیک

اضطراب و سایر اختلالات خلقی می‌توانند روال روزمره‌ را مختل کرده و ما را از احساس خوشبختی باز دارند. خوشبختانه، یک روانشناس خوب و متخصص می‌تواند به ما که از چنین مصائبی رنج می‌بریم کمک کند تا از کنار این مسائل عبور کنیم. اغلب اوقات این امر شامل به کارگیری انواع تکنیک‌های درمانی مبتنی بر تحقیقات عصب‌شناسی مدرن است. در این میان، انتخاب کلینیک روانشناسی معتبر و مطمئن از اهمیت زیادی برخوردار است.

مراکزی که برای درمان از کارشناسان متخصص رشته‌ی روانشناسی بهره برده و بتوانند نیازهای متفاوت مراجعه کنندگان را برطرف کنند. انتخاب روانشناسان تحصیل کرده در رشته‌ی روانشناسی به صورت تخصصی، اطمینان لازم در مورد مهارت حل مشکلات را به مراجعه کنندگان می‌دهد. در این میان، داشتن تجربه‌ی کافی نیز در کنار رشته‌ی تحصیلی تخصصی از اهمیت زیادی برخوردار است.

درمان آلزایمر

۵- فضای مناسب کلینیک

رنگ یکی از جنبه های قدرتمند محیط مشاوره و روانشناسی است. رنگ ممکن است اندازه و گرمای اتاق را تغییر دهد، باعث ایجاد ارتباط شود، درون گرایی یا برون گرایی را افزایش دهد، خشم و آرامش را تحریک کند و بر واکنش‌های فیزیولوژیکی تاثیر بگذارد. چندین مطالعه برای بررسی تاثیر روانشناختی رنگ انجام شده است. به عنوان مثال، در حالی که رنگ‌های گرم باعث فعال سازی و تحریک بصری می‌شوند، رنگ‌های سرد آرامش بیشتری را القا می‌کنند.

اگرچه عوامل دیگری مانند جنسیت و سن نیز در این امر دخیل هستند. به طور کلی، طبق تحقیقات صورت گرفته، نقش محیط فیزیکی و فضای کلینیک روانشناسی بر مراجعه کنندگان و میزان درمان آن‌ها بسیار زیاد است. در نتیجه انتخاب کلینیک مجرب با فضای مناسب، به اندازه‌ی انتخاب روانشناس خوب اهمیت دارد.

جلسات همکاران انتخاب موثر

۶- وجود فضای سبز در کلینیک

یکی از بهترین روش‌ها برای فراهم کردن محیطی مناسب با فضای کلینیک روانشناسی، ایجاد فضای سبز در آن است. به طور کلی، فضای سبز به وضوح مزایای سلامتی را در بین مردم فراهم می‌کند. در صورت وجود فضای کافی در کلینیک روانشناسی، این کار می‌تواند تاثیر به‌سزایی بر بیماران و مراجعه کنندگان و روند بهبود آن‌ها داشته باشد. اگرچه وجود فضای سبز در کلینیک برای انتخاب روانشناس خوب ضروری در نظر گرفته نمی‌شود، اما می‌تواند یک مزیت برای برخی کلینیک‌ها محسوب شود.

یکی از بهترین روش‌ها برای فراهم کردن محیطی مناسب با فضای کلینیک روانشناسی، ایجاد فضای سبز در آن است. به طور کلی، فضای سبز به وضوح مزایای سلامتی را در بین مردم فراهم می‌کند. در صورت وجود فضای کافی در کلینیک روانشناسی، این کار می‌تواند تاثیر به‌سزایی بر بیماران و مراجعه کنندگان و روند بهبود آن‌ها داشته باشد. اگرچه وجود فضای سبز در کلینیک برای انتخاب روانشناس خوب ضروری در نظر گرفته نمی‌شود، اما می‌تواند یک مزیت برای برخی کلینیک‌ها محسوب شود.

کارگاه تای چی کودک و نوجوان

۷- روانشناس مرد و زن

داشتن برخی نگرانی ها و سردرگمی‌ها در مورد انتخاب درمانگر زن یا مرد معمولا در میان مراجعه کنندگان رایج است، خصوصا اگر ماهیت موضوعات مورد نظر آن‌ها در رابطه با هویت جنسیتی، جنسیت یا گرایش جنسی باشد. اگرچه جنسیت درمانگر نشانه‌ی برتری نبوده و هیچ نقشی در میزان مفید بودن درمان او ندارد، اما مراجعه کنندگان ممکن است با انتخاب جنسیت درمانگر خود بیشتر احساس راحتی کنند.

این مسئله به ویژه در رابطه با میزان ارتباط افراد با روان‌شناس و همچنین مطرح کردن مسائل خصوصی و شخصی بسیار صادق است. دلایل زیادی وجود دارد که کسی ممکن است ترجیحات جنسیتی را در هنگام انتخاب یک درمانگر داشته باشد. به عنوان مثال، گاهی اوقات برای یک زن راحت‌تر است که با زن دیگری صحبت کند. به دنبال آن، هرچه افراد بتوانند با روانشناس خود بیشتر ارتباط برقرار کنند، روند درمان آن‌ها سرعت بیشتری خواهد داشت و در نتیجه مفیدتر خواهد بود. یک کلینیک روانشناسی خوب، با دارا بودن تعداد مکفی روانشناسان زن و مرد، امکان انتخاب را برای متقاضیان فراهم می‌کند. در نتیجه آن‌ها می‌توانند جنسیت درمانگر خود را انتخاب کنند.

هر یک از موارد ذکر شده می‌تواند تاثیر به‌سزایی بر شیوه‌ی درمان و میزان نتیجه‌گیری مراجعه کنندگان داشته باشند. اگر شما نیز به دنبال پیدا کردن کلینیک معتبر و روانشناس خوب هستید می‌توانید با در نظر گرفتن نکات ذکر شده، بهترین روانشناس تهران را انتخاب کنید و به نتیجه‌ی مطلوب خود برسید.