کلینیک روانشناسی تهرانپارس

جشن پایان سال ۹۹

خصوصیات کلینیک روانشناسی خوب

کلینیک ‌های روانشناسی با هدف کمک به بهداشت روان -موضوع مهمی که بدان کمتر توجه شده است- تاسیس شده اند. امروزه زندگی مدرن با مشغله و دغدغه ‌های بی پایان خود، فشار زیادی بر جسم و روان تک تک افراد جامعه گذاشته و روند طبیعی زندگی را مختل کرده است. هر فردی برای حفظ سلامت و پویایی روانش نیاز دارد تا حجم استرس و نگرانی ‌هایی که متناسب با سبک زندگی خود تجربه می‌ کند را مدیریت و در صورت لزوم درمان کند. از این رو آشنایی با یک کلینیک روانشناسی خوب و مراجعه به روانشناسان با تجربه امریست که هر فرد یا خانواده‌ای باید آن را در فهرست امور ضروری زندگی خود بگنجاند.

بی شک حداقل یکبار این سوال برای همگی ما پیش آمده که یک کلینیک روانشناسی خوب چه ویژگی‌ هایی دارد؟ و چگونه باید به آن اعتماد کرد؟

شاخص تخصص و تجربه

 میزان حرفه‌ای بودن کلینیک روانشناسی با چند پارامتر ارتباط تنگاتنگی دارد که به چند مورد از آن اشاره می کنیم:
۱- در وهله نخست یک کلینیک روانشناسی خوب رسالت خود را بهبود وضعیت روانی مراجعه کننده، جهت داشتن زندگی‎ای شادتر و دارای معنا می ‌‎داند که این امر با حضور متخصصان و روانشناسان بالینی خبرۀ دارای تحصیلات آکادمیک از معتبرترین دانشگاه‎های ایران و جهان، با سال ‌ها تجربه در حیطه مشاوره و روان درمانگری درحوزه‌ های نظری-روان شناختی، انسانی، درمان شناختی رفتاری (CBT) و خانواده درمانی میسر می ‌‌شود. هرچند روانشناسان بالینی به صورت موردی عمل می‌ کنند اما روند درمانی‎شان از ساختار معینی پیروی می‌ کند.

یک روانشناس خوب برای شناخت بهتر و درک مشکل مراجع، جلسات متعددی را متناسب با مشکل وی برگزار می‌ کند. روانشناس با استفاده از دانش خود، آزمون ‌های روانشناختی و جلسات مشاوره وضعیت بیمار را ارزیابی می ‌کند و بهترین شیوه روان درمانی را برای بهبود شرایط او و اصلاح رفتارش طراحی و در جلسات روتین و منظم اجرا می ‌کند. اما این پایان کار روانشناسان بالینی نیست.

روانشناسان بالینی با سایر حرفه‌ها مانند مدد کاران اجتماعی، پرستاران، پزشکان و روانپزشکان به منظور بالا بردن کیفیت درمان در ارتباط هستند. همچنین برای فهم بهتر مشکل و همراهی در روند درمان با بستگان و والدین مراجع نیز جلساتی را برگزار می ‌کنند.، مشاهده و نظارت مداوم بر روند درمان و ثبت وضعیت بیمار برای بررسی میزان اثر بخشی و پیشرفت بیمار تا پایان حل مشکل و دستیابی به بهبودی کامل نیز بخش دیگری است که هر روانشناس بالینی خوب و متعهدی در دستور کار خود قرار می‌ دهد.

۲- دیگر پارامتر مهم در کلینیک‌ های روانشناسی طراحی داخلی آن است. فضای کلینیک از بدو ورود باید به گونه‌ای باشد که مراجعان از آن حس آرامش و امنیت دریافت کنند. داشتن فضای سبز در ورودی کلینیک که بازنمایی از طبیعت است با امکانات کافی برای استراحت به مراجعان احساس راحتی و آرامش می ‌دهد و این نشان دهنده میزان حرفه‌ای بودن یک کلینیک روانشناسی خوب است. متناسب با دپارتمان‌ های کلینیک فضاهای مجزا و مرتبط در نظر گرفته می‌شود، مثلاً اگر درمان کودکان با اختلالات گوناگون روانشناختی یکی از شاخه‌ های درمانی کلینیک است؛ داشتن اتاق بازی و وسایل بازی متناسب کودکان از ضروریات کلینیک به حساب می ‎‎آید. استفاده از رنگ‌های روشن و خنثی در کنار رنگ‌ هایی چون سبز و یا آبی که القا کننده آرامش، اعتماد و امید هستند، با همراهی مبلمان راحت در بخش ‌های دیگر از دیگر نشانه ‌های کلینیک خوب و حرفه‎ای است.

۳- سومین پارامتر مهم و تامل برانگیز، وجود دپارتمان‌های متعدد است. این امر نشان می دهد کلینیک روانشناسی مجموعه‌ای از روانپزشکان، روانشناسان بالینی و مشاوران خبره را که هرکدام در موضوعات مشخصی تخصص دارند گرد هم آورده است؛ تا بصورت دقیق و حرفه‌ای به مشکلات مراجعین رسیدگی کنند و اختلالات ناشی از ناآگاهی را در طول زمان برای همیشه درمان کنند.

۴- چهارمین پارامتر موثر در بالا رفتن کیفیت خدمات کلینیک روانشناسی استفاده از جدیدترین تجهیزات و امکانات روان درمانی، متناسب با استاندارد‌های جهانی است. آشنایی و تسلط بر شیوه‌ های درمانیِ برخی از اختلالات بواسطه نوروفیدبک، و بیوفیدبک نشان دهندۀ به‎روز بودن روان درمانگران و نگرش مترقی آن‌ها در کلینیک روانشناسی و مشاوره است.

۵- پنجمین پارامتر، برگزاری کارگاه ‌های متنوع روانشناسی جهت بالا بردن آگاهی عمومی نسبت به اختلالات روان شناختی و توانمندسازی مراجعین به منظور بهبود وضعیت روانی خود و مواجهه با کسانی که نیاز به حمایت در این حیطه دارند. معمولاً موضوع اغلب این کارگاه‌ ها در رابطه با خانواده و نحوه برخورد اعضای آن با یکدیگر است.

” کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره انتخاب موثر “ واقع در شرق تهران، با هدف ایجاد تأثیر مثبت در جامعه بواسطه هدایت افراد به سمت شناسایی اهمیتِ بهداشت روان، ایجاد آگاهی ذهنی و تأثیر آن از نظر جسمی و عاطفی بر انسان با تأکید ویژه بر کودکان، عادی‌سازی مکالمات و تسهیل برقراری ارتباط سالم با خانواده و اطرافیان، کاهش استرس و وسواس فکری و بهبود عملکرد رفتاری تأسیس شده است.

تلاش ” کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره انتخاب موثر ” بر این هدف استوار است تا کسانی را که درگیر هرگونه فشار و نگرانی در برقراری ارتباط با دیگری و جامعه هستند را تشویق نماید تا با کمک و همراهی روان درمانگران متخصص درمان شده و به آرامشی پایدار در زندگی خود دست یابند. در این کلینیک روانشناسی کسانی که به کمک نیاز دارند یا آسیب پذیر هستند به پشتیبانی، پذیرش و آرامشی که شایسته آن هستند دسترسی خواهند داشت.

بدین ترتیب ” کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره انتخاب موثر ” خدمات روان‎شناختی کم هزینه و با کیفیت بالای خود را از جمله روان درمانی، ارزیابی روانشناختی، ایجاد کارگاه‌ های متنوع روان‎شناختی در رابطه با والدین و فرزندان و استفاده از دوره تای چی به منظور بهبود وضعیت بهداشت روان جامعه در اختیار افراد قرار می ‌دهد.

” کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره انتخاب موثر ” با استفاده از متخصصان مجاز روان پزشکی، روانشناسان، مشاوران و پرسنل جوانِ آموزش دیدۀ تحت نظارت، خدمات پیشرفته و حساس حیطه روان درمانی را متناسب با نیازهای فردی هر مراجع طراحی کرده و ارائه می‌دهد.

کارگاه تای چی کودک و نوجوان