بازی ­درمانی و مهارت­های حرکتی

بازی درمانی-روانشناسی کودک

بازی ­درمانی و مهارت­های حرکتی

مهارت­های حرکتی کودکان، یکی از حوزه­های اصلی در روند رشدی کودک به شمار می­رود که به کودک امکان راه رفتن، کاوش و فعالیت در محیط را می­دهد. درحقیقت بخش بسیار زیادی از یادگیری­ها و اطلاعات کودک از طریق همین کنجکاوی­های کودکانه در محیط اطراف، شکل می­ گردد.

مهارتهای حرکتی در کودکاندر کودکان به دو بخش حرکات درشت و حرکات ظریف تقسیم می­شود.

مهارت­های حرکتی درشت

شامل آن دسته از فعالیت­های کودک هستند که در نشستن، راه رفتن و حفظ تعادل او در محیط کمک می­کنند. فعالیت­هایی از قبیل سینه­خیز رفتن، راه رفتن، نشستن، دویدن، لی لی کردن، بالا و پایین رفتن از پله و … همگی بخش­هایی از مهارت­های حرکتی درشت به شمار می­آیند.

مهارت­های حرکتی ظریف: این دسته از مهارت­های حرکتی به کودک کمک می­کنند تا در محیط اطراف خود تأثیر بگذارند و اغلب به هماهنگی چشم و دست و مهارت و قدرت انگشتان نیاز دارد. فعالیت­هایی مانند قیچی کردن، بستن دکمه لباس، گرفتن مداد و نوشتن، بستن بند کفش و … نیازمند رشد مهارت­های حرکتی ظریف هستند.

عدم توانمندی در هر یک از دو حوزه مهارت­های حرکتی، می­تواند برای کودک مشکلاتی را به وجود بیاورد و او را در انجام کارهای روزانه دچار مسئله کند. به همین دلیل نیاز است که در سال­های اولیه زندگی، که بهترین فرصت رشد حرکتی به شمار می­رود، کودک را در معرض تمرینات و بازی­هایی که برای تقویت این دسته از مهارت­ها موثر هستند، قرار دهیم.

یکی از مزیت­های بازی درمانی، ایجاد فرصتی مناسب برای تقویت رشد حرکات درشت و ظریف کودک، در حین بازی و فعالیت­های سرگرم­کننده است. کودکان در طی بازی با مأموریت­های جذابی مواجه می­شوند که نیازمند حرکت و فعالیت بدنی است. به ویژه امروزه که در زندگی شهری و آپارتمان­نشینی، فعالیت­های بدنی و حرکتی بسیاری از کودکان به شدت محدود شده است، بازی درمانی بستری مناسب برای توجه به این بُعد از رشد کودک به نظر می رسد.

ثبت درخواست مشاوره

[contact-form-7 id=”2364″]
پوستر اختلال یکپارچگی حسی