روانشناسی کودک و دلایل اهمیت آن چیست ؟

روانشناسی کودک انتخاب موثر

روانشناسی کودک چیست و دلایل اهمیت آن
آشنایی با فرزندتان در دوران رشد می تواند یکی از مهمترین وظایف یک والدین خوب باشد. یادگیری چگونگی مشاهده فرزند شما از دنیا، آموزش مهارتهای جدید به فرزندتان و راهنمایی کردن آنها در هنگام پردازش احساسات و تغییرات جدید بزرگ، همه بخشی از پدر و مادر بودن است، اما کار ساده ای نیست. با رشد فرزندتان، مراحل رشد و نمو پیشرفت را پشت سر می گذارد، از بدو تولد تا بزرگسالی. عوامل محیطی، ژنتیکی و فرهنگی همه می توانند بر رشد کودک و سرعت پیشرفت آنها از یک مرحله به مرحله بعدی تأثیر بگذارند.
برای کودکان دشوار است که آنچه را که می گذرانند توضیح دهند، و کمتر تجزیه و تحلیل احساساتشان. این جایی است که روانشناسی کودک می تواند به شما در ارائه اطلاعات بسیار مهم و با ارزش کمک کند.

روانشناسی کودک چیست؟
روانشناسی کودک، مطالعه ناخودآگاه و رشد آگاهی کودک است. روانشناسان کودک مشاهده می کنند که چگونه کودک با والدین، خود و جهان ارتباط برقرار می کند تا رشد ذهنی خود را بفهمد.

اما چرا انقدر اهمیت دارد؟
همه می خواهند فرزندشان رشد سالم داشته باشد، اما همیشه مشخص نیست که آیا رفتار کودک نشانه یک مرحله عادی از رشد است یا نشانه ای از ناهنجاری است. روانشناسان کودک می توانند به شما در درک تفاوت این دو کمک کنند.
شناخت الگوهای روانشناختی طبیعی و غیر عادی کودک می تواند به والدین کمک کند تا بهترین راه برقراری ارتباط و ارتباط با فرزند خود را داشته باشند و به کودک خود مکانیزم های مقابله را برای مدیریت احساسات آموزش داده و به آنها کمک کنند تا در هر مرحله جدید رشد، پیشرفت و شکوفایی داشته باشند. روانشناسان کودک همچنین می توانند رفتارهای ناهنجار را زود تشخیص دهند، به تشخیص ریشه مسائل رفتاری متداول مانند موضوعات یادگیری، بیش فعالی یا اضطراب کمک کنند و به کودکان کمک کنند تا در اثر آسیب های روحی دوران کودکی کار کنند.
روانشناسی کودک تعامل چند بخش اصلی توسعه را مطالعه می کند:
رشد جسمانی
رشد جسمانی در کودکان به طور معمول دنباله ای قابل پیش بینی از وقایع است. فرزند شما طبق آن ترتیب سر خود را بالا می برد، می چرخد، می خزد، می رود و می دوید.
روانشناس کودک شما می تواند به پزشک خود در رعایت رشد جسمی کودک کمک کند و در صورت وجود ناهنجاری هایی که می تواند نشان دهنده بی نظمی های رشد باشد.
روانشناسان کودک پیشرفت فرزند شما را به سمت نقاط عطف رشد رعایت می کنند تا کودک شما از نظر جسمی به طور عادی در حال رشد باشد.
تأخیرهای اساسی در رشد جسمانی ممکن است سایر موارد اساسی در زمینه رشد را نشان دهد که می توان در اوایل رشد کودکی مورد بررسی قرار بگیرد.
رشد شناختی کودکان
درک پزشکی از رشد شناختی کودک طی سالهای اخیر بسیار تغییر کرده است. اکنون می دانیم که حتی نوزادان تازه متولد شده نیز از محیط خود آگاه هستند و به آن علاقه مند هستند، حتی قبل از این که زبان برای بیان آن داشته باشند.
رشد شناختی به یادگیری فکری و فرآیندهای اندیشه کودک اشاره دارد. این شامل مشاهده و درک دنیای اطراف آنها، یادگیری زبان، حافظه، تصمیم گیری، حل مسئله، نحوه استفاده کودک از تخیل خود و نحوه استفاده کودک از استدلال اساسی است.
رشد عاطفی و اجتماعی
رشد عاطفی و اجتماعی عمیقاً در هم تنیده است. رشد عاطفی به چگونگی احساس، درک و بیان احساسات کودک اشاره دارد. رشد عاطفی در کودکان بسیار جوان از طریق بیان احساسات اساسی مانند ترس، شادی، عصبانیت و غم بیان می شود.
با رشد کودک، احساسات پیچیده تری مانند اعتماد به نفس، امید، گناه و غرور پدیدار می شود. رشد عاطفی همچنین شامل توانایی کودک در احساس و درک احساسات افراد دیگر از طریق همدلی می شود. یادگیری تنظیم و بیان مناسب احساسات برای بسیاری از کودکان دشوار است.کمک به کودکان در درک زود هنگام احساساتشان می تواند تأثیر بسیار زیادی بر رشد عاطفی فعلی و آینده داشته باشد. یک روانشناس کودک می تواند به کودک شما کمک کند احساسات خود را به روشی سالم و مثبت بیان کند.
رشد عاطفی، رشد اجتماعی را بسیار آگاه می کند. این درست است زیرا یک کودک احساس می کند، می فهمد، و به بیان احساسات خود دارای تاثیر مستقیم بر چگونگی برقراری ارتباط آنها با دیگر افراد است.
رشد اجتماعی در مورد چگونگی رشد ارزش ها، آگاهی ها و مهارتهای اجتماعی لازم برای ارتباط با افراد اطراف خود است. پدر و مادر، همسالان و حیوانات. روابط اولیه کودک می تواند تأثیر زیادی در رشد مهارت های اجتماعی متناسب با سن داشته باشد. اعتماد، دوستی، مدیریت درگیری و احترام به اقتدار نمونه هایی از رشد اجتماعی است.

چه کسی مناسب ترین روانشناس برای کودک شماست؟
بیشتر روانشناسان کارهایی که انجام میدهند نوع خاص خود را دارد. آنها ممکن است یک روانشناس آموزشی و رشد باشند، متخصص مشاوره باشند، یا ممکن است علایق موجود در معلولیت و تأثیر آنها بر کودکان داشته باشند. بهتر است لیستی از روانشناسان مدنظر خود را داشته باشید و مستقیما با آنها صحبت کنید و ببینید آیا آنها مناسب فرزند شما، خانواده شما و موضوع خاص هستند یا نه. برای انتخاب بهترین مشاور میتوانید سوالات زیر را از بپرسید:

• پیشینه و آموزش شما در کار با کودکان چیست؟
• آیا قبلاً به این موضوع خاص برخورد کرده اید؟ از چه رویکردهایی استفاده می کنید؟
• والدین را چگونه درگیر می کنید؟ آیا نیاز به حضور من هست؟
• در یک جلسه معمولی با فرزند من چه خواهد شد؟
• چه مدت باید کودکان و خانواده ها با شما همکاری کنند؟
• آیا می توانید با مشتری با پیشینه فرهنگی من کار کنید؟

اما هزینه آن چقدر است؟
• مناسبترین روانشناس با توجه به کودک متفاوت خواهد بود و ممکن است به روشهای کار، رویکرد روانشناختی یا محل کار آنها بستگی داشته باشد.
• شما میتوانید فقط با یک بار مراجعه روانشناس مورد نظر خورد را بهتر بشناسید و تصمیم خود را درباره اینکه فرزندتان کدام روانشناس را ببیند بگیرید.
اگر فرزند من تمایلی به دیدن روانشناس نداشته باشد چه می شود؟
• یکی از مهم ترین بخش های درمانی که حتی از مهمترین ویژگی های یک روانشناس خوب بشمار میرود، ایجاد اعتماد و ارتباط، دوستی و صمیمیت و اعتماد بنفس است. کودکانی که مضطربت یا خجالت زده اند ممکن است از مشارکت خودداری کنند.
• یک روانشناس کودک خوب و باتجربه برای غلبه بر این موضوع راهکارهایی خواهد داشت و باید بتواند به سرعت رابطه را ایجاد کندو با کودک ارتباط برقرار کند. این امر ممکن است این اطمینان را به فرزند شما بدهد که مجبور به انجام کاری نشده است.
• بسیاری از کودکان به خوبی به این پیشنهاد پاسخ می دهند. روانشناسان هم بقیه پزشکان که به سلامت جسمانی افراد کمک میکنند، آنان می تواند در بروز مشکلات عاطفی، روحی و اجتماعی نیز کمک کند. به آنها اطمینان دهید که بعضی اوقات فقط صحبت کردن ، برای کشف آنچه اتفاق می افتد و آنچه ممکن است کمک کند، می تواند به آنها کمک کند. روانشناسان به دنبال برچسب زدن کودکان با مشکلات نخواهند بود، اما برای کمک به آنها از هیچ چیز دریغ نمیکنند و بسیار موثر خواهند بود.

هفت ویژگی برتر که یک روانشناس باید داشته باشد
دانستن اینکه چه ویژگی هایی در روانشناس بیشترین اهمیت را دارد می تواند بسیار ارزشمند باشد. خصوصیات شخصی ممکن است ذاتی یا اکتسابی باشد. روانشناسان موفق بسیاری از خصوصیات بین فردی را که به دنبال آن هستید، دارند مانند یک دوست و یا یک مربی. آنها خون گرم و صمیمی، دلگرم کننده و سرمایه گذار در موفقیت شما هستند و در هر زمان قابل دسترسی اند. علاوه بر این، روانشناسان برای مشاوره به مشتریان نیاز به آموزش و اعتبار مناسب دارند. در ادامه به برخی از ویژگی های مهم این روانشناسان خواهیم پرداخت.

۱٫ شور و شوق داشتن برای یادگیری
تعهد به یادگیری در تمام طول عمر یک روانشناس شایسته و مسئول را نشان می دهد. از آنجا که به طور مداوم ایده های جدید و رویکردهای درمانی زیادی پدیدار می شود، روانشناسان باید با حضور در سمینارها، بررسی یافته های تحقیق مبتنی بر شواهد و مشاوره با همکارانشان، در حرفه خود پایدار بمانند.
۲٫ همدلی، درک و شناخت
روانشناسان همدلی و نگرانی واقعی را ابراز می کنند. آنها متوجه تفاوت های ظریف در تن صدا و زبان بدن می شوند و درک میکنند. مهارت هایی مانند گوش دادن فعال و تأمل، افراد را ترغیب می کند تا افکار، احساسات و عقاید سرکوب شده را به اشتراک بگذارد.
۳٫ توانایی حل مسئله
روانشناسان گرچه وسوسه انگیز هستند، اما در برابر اصرار مشاوره مقاومت می کنند؛ درعوض، آنها صبورانه منتظر مشتری میمانند برای باز کردن موضوع، شناسایی مشکلات و دلایل نارضایتی از شرایط زندگی را بیان کند.
انگیزه با اشاره به اختلاف بین اهداف مشتری و رفتار غلط برانگیخته می شود. اهداف مورد بحث قرار گرفته و برنامه درمانی تهیه شده که مراحل بعدی درمان را تشریح می کند.
آنها فاصله شخصی مناسب را حفظ می کنند. روانشناسان حتی در ساعاتی که در دسترس نیستند و در مرخصی هستند، همیشه آماده کمک به افراد و بیمارانشان هستند.
۴٫ قابل اعتماد و امانت دار
مراجعین نسبت به اینکه روانشناس قابل اطمینان است آگاهند. روانشناسان نشان می دهند که با تأکید بر محرمانه بودن موضوع می توان به آنها اعتماد کرد. به عنوان بخشی از مصرف اولیه، مراجعین از حقوق حریم خصوصی خود آگاهند و از هرگونه استثناء احتمالی در مورد محرمانه بودن، مانند تهدیدات صدمات احتمالی به خود یا دیگران مطلع می شوند. روانشناسان به مراجعین خود این اطمینان را میدهند که میتوانند بدون قضاوت، احساسات و افکار خود را به اشتراک بگذارند و انتقادات و پیشنهادات آنها برای مراجعه کنندگان سودمند و حمایتی است.
۵٫ صبور است
یکی دیگر از ویژگی های روانشناسان موفق صبوری و بردباری زیاد آنان است.
آنها میتوانند هم زمان مطالعات بلندمدت و هم در مواقع بررسی بیماران یا مراجعین و درمان آنها بسیار صبورانه عمل کنند. آنها می دانند که بیماران برای رسیدن و به دست آوردن سلامت روانی خود، ممکن است به مدت زمان نسبتا زیادی احتیاج داشته باشند، پس سعی میکنند با صبر و حوصله با آنها رفتار کنند.
۶٫ دارای حساسیت های متقابل فرهنگی و احترام به هر نوع فرهنگ و قومیت
یک روانشناس خوب، میداند که باید به مراجع با هر عقاید و باور و فرهنگی و از هر قومیتی احترام بگذارد و او و باورهایش را زیر سوال نبرد. و آداب و رسوم او باید برای روانشناس قابل احترام باشد. مگر اینکه این باورها یا آداب و رسوم بر زندگی و عملکرد مراجع تأثیر منفی داشته باشد و نیاز باشد در جلسات درمانی به آنها پرداخته شود.
۷٫ خودآگاهی و خود مدیریتی، یک روانشناس مؤثر را نشان می دهد
روانشناس خوب می داند که جلسه متعلق به مراجعه کننده است و امور خود را وارد جلسه نمیکند. بر روی مسائل شما تمرکز میکند و افکار و احساسات خود را کنترل و مدیریت میکند. او از واکنش های خود به مشکلات مراجع آگاه است. اگر در جلسات متوجه شدید که مشاور یا روانشناس شما بجای تمرکز بر مسائل شما بیشتر درباره مسائل خودش در جلسه صحبت میکند و به آنها میپردازد، مشخص میشود که نتوانسته افکار و احساس خود را مدیریت کند.