ناتوانی هوشی

روانشناسی کودک و نوجوان انتخاب موثر

شناسایی وضع هوشی در دوران نوزادی و کودکی

زمانی که یک  نوزاد به دنیا می آید،الگوهایی وجود دارد که شما  با دانستن آنها می توانید به وضع هوشی کودک به صورت نسبی ،پی ببرید .علامت هایی که شما را  مشکوک به ناتوانی هوشی میکنددر بدو تولد جلب توجه می کند.این علامت ها به شرح زیر میباشند:

  • کمبود وزن شدید کودک( وزن کمتر از ۵/۱ کیلوگرم در بدو تولد)
  • بزرگی و کوچکی دور سر( دورسر بزرگتر از ۳۷ سانتی متر و کوچکتر از ۳۲ سانتی متر)
  • بی اشتهایی شدید کودک و یا اشکال در گرفتن پستان و شیرخوردن در هفته های اول زندگی و کم شدن قدرت و قوای عضلانی(شل شدن عضلات بدن) وکمبود واکنش نسبت به تحریکات.
  • وجود حملات تشنجی و اسپاسم نوزادان بخصوص بعد از گریه به صورت کشش و خمیدگی بدن در هفته ها یا ماههای اول زندگی ، تقریبا همیشه دلیل بر اختلالات عضوی مغز و عقب ماندگی ذهنی است.
  • کبودی شدید و دیر نفس کشیدن نوزاد در زمان تولد و زیادی فشار ملاج ها اکثرا نشانه هایی از ضربه ی مغزی است.

نکته :

عوامل ذکر شده لزوما سبب ناتوانی هوشی نیست بلکه عوامل هشدار دهنده ای است که می تواند سبب ناتوانی هوشی  شود. در صورت بروز چنین مشکلاتی جهت اطمینان از عدم ناتوانی هوشی و یا درمان و جلوگیری از ناتوانی  بیشتر و به موقع اقدام کنید.

منبع: عقب ماندگی ذهنی، تعریف ، طبقه بندی و نظام های حمایتی (ترجمه احمد به پژوه)

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات روانشناسی خود را با انتخاب نو و با کیفیتی مناسب دریافت نمایید.همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.تخصص ما روانشناسی کودک و نوجوان است.درخواست مشاوره