اختلال ریاضی

اختلال ریاضی

اختلال ریاضی چیست؟

برای درک بهتر اختلال ریاضی این مطلب را بخوانید :

وقتی برای اولین بار تیام هفت ساله را دیدم گوشه گیر و بی علاقه به نظر می‌رسید. چشمانش به کف اتاق دوخته شده بود و بدنش بی حرکت بود. انگار که می گفت “مرا تنها بگذارید“ نمی دانستم که آیا افسرده است؟ خشمگین است؟

دل آزرده است، یا ناامید؟ با نگاهی به کارنامه اش متوجه شدم که به اندازه کافی تلاش نکرده است، بویژه در ریاضیات و علوم طبیعی. گزارش‌های مدرسه نشان می‌داد که تیام به اختلال یادگیری مبتلاست. یادداشت‌های معلمان حاکی از آن بود که تیام معمولاً در طراحی و نقاشی به ویژه اگر مستلزم حافظه باشد مشکلات عدیده ای دارد و مهارتهای ریاضی و اجتماعی اش پایین تر از سطح همسالانش است.

تیام در زمینه جهت یابی فضایی و استدلال ریاضی مشکل دارد و همچنین، ارزیابی پیشرفت تحصیلی او نشان میدهد که مشکلاتش با ملاک های تشخیصی برای اختلال یادگیری در ریاضیات مطابقت دارد. اما مشکلات تحصیلی او در زیر احساس ناکامی و عزت نفس پایینی پنهان شده بودند. چنین مشکلات هیجانی معمولا در کودکانی مشاهده می‌شود که آنقدر درک می‌کنند که عملکردشان در مقایسه با دیگران پایین تر است، اما همیشه در کلاس درس با ناکامی و موفقیت اندکی روبرو می‌شوند.

درک ریاضیات  در کودکان چگونه  شکل میگیرد؟

تیام در زمینه جهت یابی فضایی و استدلال ریاضی مشکل دارد و همچنین، ارزیابی پیشرفت تحصیلی او نشان میدهد که مشکلاتش با ملاک های تشخیصی برای اختلال یادگیری در ریاضیات مطابقت دارد. اما مشکلات تحصیلی او در زیر احساس ناکامی و عزت نفس پایینی پنهان شده بودند. چنین مشکلات هیجانی معمولا در کودکانی مشاهده می‌شود که آنقدر درک می‌کنند که عملکردشان در مقایسه با دیگران پایین تر است، اما همیشه در کلاس درس با ناکامی و موفقیت اندکی روبرو می‌شوند.

اختلال ریاضی

ملاک های تشخیص اختلال ریاضی چیست؟

ملاک های تشخیصی برای اختلال ریاضی مبتنی بر فرض های زیر است: هوش بهنجار و یا بالای متوسط (بر اساس آزمون های هوشی)، نداشتن نقص در حواس پنجگانه، فرصت‌های مناسب آموزشی و مبتلا نبودن به اختلال های رشدی و آشفتگی هیجانی. کودکان و بزرگسالان مبتلا به این اختلال نه تنها در زمینه ریاضی بلکه در درک مفاهیم انتزاعی یا توانایی دیداری-فضایی نیز مشکل دارند. این مشکلات ممکن است به شکل های مختلف جلوه گر شوند: دشواری در تعیین اندازه ها یا نام بردن اعداد ریاضی، ناتوانی در شمردن، مقایسه کردن و بازی کردن با اشیا، مشکلات خواندن و نوشتن نماد های ریاضی، درک مفاهیم ریاضی و محاسبات ذهنی و عملی. این نقص ها با رشد و کارکرد عصب روانشناختی ارتباط دارند که نشان می دهد فرایندهای ذهنی استدلال ریاضی و محاسبه رشد نیافته یا آسیب دیده اند‌.

محدودیت‌های افرادی که دچار اختلالات یادگیری هستند می تواند هدف های آموزشی و نیز توانایی های میان فردی آنها را تحت تاثیر قرار دهد و مستلزم برنامه‌های جامع درمانی است.

منبع: روانشناسی مرضی کودک-اریک جی مش (ترجمه محمد مظفری مکی آبادی)

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات روانشناسی خود را با انتخاب نو و روان رشد مناسب و با کیفیت دریافت نمایید. همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.

مدیریت این مجموعه دکتر فاطمه رجبی فرد دارای تحصیلات عالی در زمینه اختلالات کودک و نوجوان هستند و به سبب تجربه کاری در مدارس و مراکز روانشناسی از بهترین روانشناس های کودک ایران می باشند، با در نظر گرفتن شاخص تخصص و انگیزه، اقدام به گردآوری تیم متخصص و جوان در یک فضای ایده آل برای کودک نموده و بزرگ ترین و مجهزترین کلینیک روانشناسی شرق تهران را راه اندازی کرده است. هدف مرکز روانشناسی انتخاب موثر ایجاد آرامش و امنیت برای کودکان و نوجوانان می باشد.

شما میتوانید در بهترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات روانشناسی خود را با انتخاب نو و با کیفیتی مناسب دریافت نمایید. همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.تخصص ما روانشناسی کودک و نوجوان است.درخواست مشاوره

کارگاه-فرزندپروری
کارگاه-کمال-گرایی
کارگاه-روانشناسی

درخواست مشاوره

پیمایش به بالا