آزمون میلون (MCMI) یکی از آزمون های شخصیت است. این آزمون خودسنجی شامل ۱۷۵ سوال است که هر پرسش شامل بلی و خیر می شود. نتایج حاکی از آن است که پرسشنامه ی بالینی چند محوری میلون  از اعتبار و روایی مطلوبی برخوردار است.
این آزمون شخصیت ۱۰ معیار بالینی را می سنجد و مناسب برای بزرگسالان بالای ۱۸ سال است. ده عامل شخصیت شامل مقیاسهای زیر میباشد:

شخصیت اسکیزوئید:
افراد مبتلا به این اختلال با فقدان تمایل وناتوانی در لذت بردن مشخص می شوند این افراد  سردو غیر اجتماعی بوده و نیازهای عاطفی آنها اندک است.

شخصیت اجتنابی:
این افراد به اندازه افراد دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید منزوی هستند امّا به تماس با دیگران رغبت نشان میدهند و اگر اطمینان یابند که مورد آزار و اذیت دیگران قرار نمیگیرند و دیگران از آنها انتقاد نخواهند کرد مایل به یافتن دوستان جدید برای خود هستند . انزوای آنها ناشی از انتقاد و تمسخر از جانب دیگران است .

شخصیت افسرده:
افراد مبتلا به اختلال شخصیت افسرده احساس ناتوانی قابل توجهی در کسب مجدد لذت دارند.

شخصیت وابسته:
افرادی که در این مقیاس نمره بالا میگیرند افرادی هستند که برای حمایت، ایمنی و راهنمایی به دیگران متکی هستند  اغلب منتظرند دیگران راه را به آنها نشان دهند

شخصیت نمایشی:
افرادی که شخصیت نمایشی دارند  فعال بوده و برای بدست آوردن احترام از طرف دیگران مهارتهای اجتماعی خوبی نشان میدهند اما دارای یک ترس پنهان از خود مختاری و مستقل عمل کردن هستند .این افراد تحریک پذیر و هیجانی‌اند و رفتاری پررنگ و لعاب، نمایشی و برونگرایانه دارند. اما علی‌رغم رفتار متظاهرانه و پر زرق و برقی که دارند، اغلب نمی‌توانند دلبستگی عمیقی را به مدت طولانی حفظ کنند.

شخصیت خودشیفته:
افرادی که نمره بالا میگیرند کسانی هستند که بیش از حد به خودشان ارزش میدهند ازخود راضی متکبر و مغرورهستند برای رسیدن به مقصود خود میتوانند خاضعانه و مطیع نیز باشند.

شخصیت ضد اجتماعی:
این افراد اغلب رفتاری تهدید آمیز دارند، قوانین و مقررات اجتماعی را برای رسیدن به اهدافشان زیر پا میگذارند و مرتکب جرم و جنایت در دنیا میشوند.به نظر انها ،دیگران باعث رنجش آنها شده اند. این افراد به شیوه ای خشن و با رفتار قدرت طلبانه دیگران را مورد پرخاشگری کلامی و رفتاری قرار می دهند و به راحتی حقوق دیگران را ضایع میکنند و احساسات آنها را جریحه دار می کنند .

شخصیت وسواسی:
این افراد با احساس کنترل وکمال گرایی تقاضاهای بالایی از خود و دیگران دارند الگوهای  کمال گرایانه دارند  منظم هستند ، سرکوب عواطف دارند ،خشک و متعصب می باشند ، هرچند که آنها ظاهراً همرنگ و مطیع هستند امّا  در کل ناراحت و رنجورند.

شخصیت منفی گرا:
افرادی که نمره بالا میگیرند افرادی هستند که بین اعتنا و بی اعتنایی نسبت به دیگران دو دل هستند در حالی که نزاعهای درونی آنها به موازات هم هستند به شکل غیر معمول دچار خشم و خود سری می شوند که با دوره هایی از گناه و شرمساری همراه است .

شخصیت خود ناکام ساز یا خود آزار:
این افراد با تملق و خود ایثار گری خود را در موقعیتهایی قرار می دهند که مورد استثمارقرارگیرند آنها ناراحتی ها و شرمساریهایی را نقل می کنند که ظاهرا لایق آنها بوده اند این افراد به دیگران اجازه میدهند از آنها بهره کشی کنند .

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات تست مذکور را انجام داده و با انتخاب نو در خصوص مرکز مشاوره مسیر آرامش را انتخاب نمایید.همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.