بازی درمانی چیست؟

بازی درمانی یکی از روشهای مؤثر در درمان مشکلات رفتاری و روانی کودکان است. بطور کلی بازی نقش مؤثری در رشد کودک دارد و در خلال بازی می‌توان به بسیاری از ویژگیها ، مسائل و رشد کودک پی برد. بازی برای رشد اجتماعی، احساسی، شناختی، فیزیکی، زبانی و پرورش خلاقیت همه ی کودکان حیاتی است. بازی سبب تحکیم آموخته‌ها در تمامی کودکان و نوجوانان حتی برای آن هایی که در برقراری ارتباط گفتاری مشکل دارند، می شود. بازی درمانی به روش‌های مختلف به کودکان کمک می کند.
کودکان از راه بازی، پشتیبانی عاطفی دریافت می کنند و مطالب زیادی درباره احساسات و اندیشه‌های خود می آموزند. گاهی تجربه های سخت و آسیب‌زای گذشته را در بازی‌های خود دوباره به نمایش می گذارند تا درک صحیح تری از آن ها کسب نمایند و بتوانند تسلط بیشتری بر آینده داشته باشند.
همچنین می توانند بیاموزند که چگونه روابط و کشمکش‌های شان را با شیوه های ‌بهتری مدیریت کنند. بازی درمانی می تواند نتایجی کلی، مانند کاهش اضطراب و افزایش اعتماد به نفس یا نتایج خاص، همچون تغییر رفتار و بهبود روابط با اعضای خانواده و دوستان داشته باشد.
انواع اختلالاتی را که ریشه در احساسات و هیجانات کودک ، سازگاری او با محیط و … دارند را می‌توان با این روش درمان کرد. افسردگی کودکان ، ترسهای کودکان ،مشکلات توجه وتمرکز ، مشکلات خوردن،مشکلات خواب ،مشکلات رفتاری که ریشه اضطرابی دارند مانند شب ادراری ، ناخن جویدن ، دروغ گفتن، پرخاشگری و … را می‌توان با استفاده از این روش حل کرد. و همچنین میتوان از طریق بازی مهارتهای زندگی و مهارتهای اجتماعی را به کودکان آموزش داد.
بازی درمانگر در واقع ابتدا کودک را ارزیابی نموده و پس از شناسایی مشکل کودک از موقعیت بازی برای ایجاد ارتباط با کودک استفاده می‌کند و تلاش می‌کند در تخلیه هیجانی او و حل و فصل مشکلات او در زندگی عادی‌اش بپردازد.

 

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات روانشناسی خود را با انتخاب نو و با کیفیتی مناسب دریافت نمایید.همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.