خودکشی

تماس با روانشناسی کودک انتخاب موثر

 

لطفا با ما تماس بگیرید

شماره مشاوره انتخاب موثر : ۰۲۱۷۷۸۷۹۱۰۰

 

 

پیشگیری از خودکشی وظیفه همه ماست

زمانی که فرزندتان ویا دوستتان جملات زیر را به کار میبرد، باید به خودکشی فکر کنید.
کاش مرده بودم
میخوام همه چیز را تمام کنم
فردی که قصد کشتن خود را دارد ابتدا میل و آرزوی مرگ خود را دارد،افکار خودکشی را در سر میپروراند و برای آن طرح ریزی میکند و در نهایت اقدام به خودکشی میکند .
از زمانی که فرد میل و آرزوی مرگ خود را دارد تا زمانی که خودکشی کامل را انجام میدهد
سرنخ های مستقیم کلامی زیادی را تکرار میکند به عنوان مثال جمله ای کاش مرده بودم ویا میخوام همه چیز را تمام کنم را به کار میبرد، ویا دیگر نباید مراقب من باشید، به زودی دیگر مجبور نیستی نگران من باشید.

سوال آیا وقتی سرنخ های مستقیم کلامی خودکشی را میشنویم می بایست نادیده بگیریم؟
آیا با پرداختن به این سرنخ ها افکار خودکشی تشدید نمیشود؟
اغلب افراد تصور میکنند که اگر به این جملات بپردازند حتما افکار خودکشی را در فرد تقویت کرده اند. در صورتی که باید بدانید فردی که این جملات را به کار میبرد در همین زمان به درمان جدی نیاز دارد این فرد انرژی و امید خود را برای زندگی از دست داده است و باید بدانیم که خودکشی قابل پیشگیری است این افراد ضعیف نیستند فقط در رنج و درد غلت میزنند و احتمالا در مغزشان تغییرات شیمیایی رخ داده است که می بایست به این درد و رنج رسیدگی شود تا تغییرات مغزشان رو به بهبود پیش برود.

سوال: فرزند ده ساله من افکار خودکشی دارد آیا ممکن است خودکشی کند؟
در واقع خودکشی سومین علت مرگ و میر در افراد ۱۵تا ۲۴ سال است و در افراد زیر ۱۵ سال هم دیده شده است. و باید جدی قلمداد شود

سوال: زمانی که فرزندم یا دوستم برای اولین بار سرنخ کلامی خودکشی را به من نشان داد من اورا دیوانه خطاب کردم، بهتر بود با چه ادبیاتی با اوگفتگو میکردم؟

در این موقع سعی کنید به هیچ عنوان به او احساس گناه ندهید بهتر است با او همدلی کنید و اجازه دهید کاملًا احساسش را بیان کند به او بگویید شرایط درد آور او را درک میکنید خودکشی را در طی مکالمه طبیعی جلوه دهید تا فرد تمام برنامه و احساسات خود را برای شما بازگو کند و در اولین فرصت او را به متخصص روان شناسی و یا روانپزشکی هدایت کنید

سوال: اگر فردی که افکار خودکشی دارد از رفتن به روانشناس طفره رفت وظیفه ی ما چیست؟این طفره رفتن به معنای آن است که فرد حال روحی نامناسبی دارد و نیازمند کمک اورژانسی روان شناختی دارد. شاید بهتر است به اجبار او را به سمت درمان ببرید.

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات روانشناسی خود را با انتخاب نو و با کیفیتی مناسب دریافت نمایید.همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند. درخواست مشاوره