درمان از طریق tDCS چگونه است؟

tDCS

(transcranial Direct Current Stimulation)

tDCS یکی از روش های درمانی اختلالاتی مانند افسردگی ،اختلالات اضطرابی و… در روان شناسی میباشد. در این روش با این دستگاه به تحریک الکتریکی مغز و نقاط مربوط به هر اختلال پرداخته میشود.

tDCS یا تحریک الکتریکی از روی جمجمه است که با استفاده از یک جریان الکتریکی ضعیف (حداکثر تا ۲ میلی آمپر) نواحی خاصی از مغز را تحریک می کنند که این کار می تواند اثرات درمانی بر جای بگذارد.

این دستگاه در درمان اختلالاتی مانند افسردگی، میگرن، بازتوانی پس از سکته مغزی، اعتیاد، وزوز گوش، پارکینسون، دردهای مزمن، اختلالات اضطرابی و اسکیزوفرنی استفاده شده است. همچنین آزمایش بر روی افراد سالم نشان داده است که این روش می تواند عملکرد شناختی آنان را بسته به منطقه ای که تحریک می شود افزایش دهد از قبیل توانایی های گفتاری و ریاضی، گستره توجه، حافظه و …
خطرات و عوارض جانبی:
تا کنون هیچ گونه خطری در مورد استفاده از این روش گزارش نشده است. این روش بدون عوارض و ضرر است اما از آنجایی که tDCS یک روش تحریک است اقدامات احتیاطی باید رعایت شود. همچنین توصیه به احتیاط بیشتر در افراد مستعد ابتلا به تشنج از قبیل صرع میشود .
تنها مواردی جزئی از عوارض جانبی نیز که می تواند حین تحریک در فرد ایجاد شود عبارتند از: سوزش پوست، پدیده در شروع تحریک، تهوع، سردرد، سرپیجه و خارش در زیر الکترود میباشد .

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات روانشناسی خود را با انتخاب نو و با کیفیتی مناسب دریافت نمایید.همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.