اختلال وسواس اجباری

اختلال وسواس اجباری

Obsessive-compalsive disorder

(OCD)

فرزند من  برای بیرون رفتن از منزل زمان زیادی را صرف میکند .حتما باید دست هایش را بارها وبارها بشویدو با آیین خاصی لباس میپوشد و برای پوشیدن کفش ابتدا  پای چپ خود را در کفش میگذارد ،در آسانسور حتما باید یکبار دکمه پارکینگ را بزند و یکبار به پارکینگ برود و بعد دکمه طبقه مورد نظر را انتخاب میکند.روان شناس مدرسه به من اعلام کرده است فرزندتان وسواس دارد.

وسواس یک بیماری مزمن با طیف وسیعی از علایم است.وسواس فکری عملی نوعی اختلال اضطرابی است .زمانی ایجاد میشود که کودک نتواند نگرانی ها و تردید های خود را متوقف کنند.وعدم توقف اضطراب باعث ایجاد اجبار در کودک میشود همین اجبار به صورت موقت اضطراب کودک را کاهش میدهد.
اضطراب بالا  منجر به  اجبار بالا میشود و اجبار بالا منجر به کاهش موقت اضطراب میشود.

وسواس چهارمین بیماری شایع روانپزشکی است .این اختلال بین سال های ۷تا ۱۲ تشخیص داده میشود وسواس افکار و تصورات و تکانه هایی هستند که بارها و بارها رخ میدهند و به نظر میرسد غیر قابل کنترل هستند .فرد میداند که این افکار عاقلانه نیستند و از طرفی نمیتواند آنها را مهار کند و ممکن است کودک برای دور کردن افکارمزاحم از خود ،دست به اجبار بزند.اجبار به شست و شو ویا اجبار نظم و ترتیب،تکرار یک کار و یا حرف میتواند اجبارهای آزاردهنده ایی به شمار بیاید .
میل به تقارن در کودکان زیر شش سال هم دیده میشود اغلب افرادی که نشانه های وسواس را دارند این نشانه ها را از سنین پیش از دبستان بروز پیدا کرده است. این کودکان اغلب احساس کسالت میکنند و به دلیل خواب ناکافی که در اثر نگرانی ویا دیر خوابیدن ایجاد میشود ،خسته هستند.

تفاوت بالینی مهمی بین وسواس فکری دوران کودکی و دوران بزرگسالی وجود دارد دوران کودکی علایم شدیدتری و اجبارهای بیشتر مشخص میشودو ارتباط زیادی با دیگر اختلالات روانپزشکی همچون نقص توجه –بیش فعالی .تیک و اضطراب چند گانه دارد.
با گذشت زمان نگرانی های وسواس گونه یک کودک هم تغییر میکند برای مثال نگرانی یک کودک ۶یا ۷ساله میتواند مرگ والدینش باشد و در ۱۰ سالگی میکروب و در ۱۷ سالگی نگران دیوانه شدن خود باشد. شواهد محکمی مبنی بر نقش عوامل ژنتیکی در ابتلا به وسواس بسیاری از افراد وجود دارد اما استرسورهای محیطی به عود این بیماری کمک میکند. افرادی که شروع زود هنگام وسواس را تجربه میکنند به درمان مقاوم تر هستند بسیاری از افراد مبتلا اطلاعی از روش های درمان وسواس ندارند.
وسواس فکری عملی به خودی خود بهبود نمیابد و اگر درمان نشود بیماری مزمن میشود.

منبع : خلاصه روانپزشکی – کاپلان و سادوک (ترجمه مهدی گنجی)

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات روانشناسی خود را با انتخاب نو و با کیفیتی مناسب دریافت نمایید.همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.