درمان بیش‌فعالی

درمان-بیش-فعالی-کلینیک-روانشناسی-انتخاب-موثر

درمان بیش‌فعالی را بشناسیم !

بیش‌فعالی یکی از اصطلاحاتی است که شاید بارها، در محیط‌های گوناگون با آن مواجه شده باشید.

بیش فعالی یا عدم توانایی تمرکز و تحرک بیش از حد کودکان بیش‌فعال باعث می‌شود تا رفتارهای خطرآفرین زیادی برای خود و دیگران داشته باشند و هم‌چنین در محیط‌های تحصیلی و اجتماعی عملکرد پایین‌تری نسبت به همسالان خود داشته باشند و نتوانند حداکثر توانمندی‌های خود را به نمایش بگذارند.

امروزه روش‌های درمانی موثر و همه‌جانبه‌ای برای بهبود و درمان بیش فعالی وجود دارد:

• درمان‌های نوروتراپی: نوروتراپی شامل مجموعه گسترده‌ای از روش‌های تشخیصی و درمانی برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیش‌فعالی است. مزیت نوروتراپی نسبت به درمان‌های دارویی این است که برخلاف داروها، نوروتراپی هیچ‌گونه اثرات جانبی و عوارض فرعی به همراه ندارد و تنها با آموزش و تمرین دادن به مغز، به فرد کمک می‌کند تا بتواند از حداکثر توان ذهنی خود استفاده کند و مشکلات رفتاری و تمرکز را کاهش دهد.

• رفتاردرمانی: مجموعه‌ای از روش‌ها و تمریناتی است که به اصلاح رفتارهای کودک و نوجوان منجر می‌شود و می‌توان به کمک آن، رفتارهای نامناسب را حذف و رفتارهای مناسب را جایگزین آن کرد.

• بازی‌درمانی: شیوه‌ای از درمان که در آن کودک در حین انجام بازی‌های هدفمند و برنامه‌ریزی شده، علاوه بر تجربه محیطی شاد و آرام، مهارت‌های رفتاری، شناختی و هیجانی لازم را می‌آموزد.

• نرم‌افزارهای شناختی: این نرم‌افزارهای رایانه‌ای برای بهبود عملکردهای شناختی از جمله توجه، حافظه، کنترل و بازداری و … طراحی شده‌اند و به کودکان بیش‌فعال کمک می‌کنند تا بتوانند مهارت‌های ذهنی و حتی رفتاری خود را ارتقا دهند.

• آموزش والدین: آموزش مهارت‌های مدیریتی و مراقبتی به والدین موجب می‌شود که روند درمان و اصلاح رفتار کودک حتی در خانه هم قابل اجرا و پیگیری باشد. درواقع با این روش، والدین، درمانگران حاضر در منزل خواهند بود!

• درمان‌های دارویی: از جمله روش‌های درمانی رایج درخصوص بیش‌فعالی کودکان هستند که می‌توانند در کاهش علائم بیش‌فعالی کمک‌کننده باشند و در کنار سایر روش‌های درمانی دیگر به کار گرفته شوند.
کدام روش درمان برای کودک من مناسب است؟

انتخاب بهترین روش درمانی، نیازمند بررسی، مصاحبه و تشخیص دقیق از سوی متخصص است.

روانشناس کودک با بررسی عملکرد فرزند شما، شرایط خانواده و مسائلی از این قبیل، بهترین شیوه درمانی را به شما پیشنهاد خواهد داد.

درمان آلزایمر