فواید درمانی ورزش تای چی

کارگاه تای چی کودک و نوجوان

فواید درمانی ورزش تای چی امروزه نه تنها در کشور‌های شرقی، بلکه در سراسر دنیا ثابت شده است. تای چی یک ورزش قدیمی است که خاستگاه آن کشور چین می‌باشد. تمرینات ورزش تای چی، ذهن و بدن شما را همزمان به کار می‌گیرد. به عبارتی می‌توان گفت که تای چی،‌ نوعی مدیتیشن همراه با حرکات بدنی است. در طی انجام این ورزش با حرکات آهسته، جریانی مثبت در بدن و ذهن خود ایجاد می‌کنید. تقریباً اکثر تمرینات این ورزش به صورت ایستاده انجام می‌شوند، اما ممکن است برخی از حرکات به صورت نشسته هم انجام شوند.

اگر می‌خواهید اطلاعات کامل‌تر و بیشتری درباره ورزش تای چی . فواید آن بدست بیاورید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

تاریخچه تای چی

تاریخچه تای چی قدمتی به اندازه قدمت سرزمین اصلی چین است. درباره استادان اولیه و اولین مکانی که این ورزش در آن ابداع شد، اختلاف نظر‌هایی وجود دارد ولی همه آن‌ها توافق دارند که تای چی در معابد بودایی کشور چین، بوجود آمده و در طی چندین نسل از استادان‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به تکامل رسیده است.

کارگاه تای چی کودک و نوجوان

فواید درمانی تای چی در درمان ذهن

فواید درمانی تای چی در درمان ذهن، از نظر یک روانشناس که استاد این رشته ورزشی نیز می‌باشد، شنیدنی است. خانم داون ادیسون در این باره می‌گوید: وقتی شما تای چی تمرین می‌کنید، ابتدا بر روی تنفس عمیق تمرکز کرده، سپس در حالی که ذهن را به تسلط درآورده اید، حرکات به‌ خصوصی انجام می‌دهید. نکته مهم درباره تمرینات تای چی این است که همه افراد با همه تیپ‌ های بدنی و آمادگی جسمانی می‌ توانند این ورزش را انجام دهند. بر همین اساس می‌توان برخی فواید درمانی تای چی در درمان ‌‌ذهن و جسم را به شرح زیر نام برد:

 • بهبود بخشیدن انعطاف و قدرت ذهن و بدن
 • افزایش سلامت قلبی و عروقی
 • افزایش تعادل ذهن و بدن
 • افزایش تراکم مغز استخوان
 • کاهش درد در همه قسمت‌های بدن
 • افزایش آرامش و توانایی مدیریت استرس
 • کاهش اضطراب و افسردگی
 • بهبود کیفیت خواب
 • کاهش فشار خون

ما فواید درمانی تای چی در درمان ذهن را در کنار فواید درمانی جسم ذکر کردیم، زیرا سلامت ذهن و جسم، همواره بهم وابسته است. در‌ واقع یک بدن سالم می‌تواند بستری مناسب برای ذهنی فعال و مثبت باشد.

کارگاه تای چی کودک و نوجوان

 ارتباط تنگاتنگ تای چی و روانشناسی 

ارتباط تنگاتنگ تای چی و روانشناسی برای کسانی که در چین زندگی می‌کنند و با تاریخچه هزاران ساله آن آشنا هستند، موضوع تازه‌ای نیست، اما در غرب این ورزش را برای سلامت و انعطاف پذیری جسم انجام می‌دادند و اعتباری برای درمان بیماری‌ها و فشار‌های روحی از طریق این ورزش قائل نبودند. تا اینکه تعدادی از پژوهشگران در دانشگاه ماساچوست، به صورت گروهی بر روی ارتباط تنگاتنگ تای چی و روانشناسی تحقیق انجام دادند.

بر اساس تحقیقات این پژوهشگران، مشخص شد که این ورزش، علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر جسم دارد، می‌تواند تاثیرات شگفت‌انگیزی بر سلامت روحی افراد داشته باشد.  این پژوهشگران یک گروه از افراد با شرایط بدنی و روحی مختلف برای آزمایش انتخاب کردند و بعد از دو هفته تمرین تای چی توسط آن‌ها، نتایج زیر را بدست آوردند:

حرکات هنری رزمی و ورزشی در تای چی باعث می‌شوند که حالت روحی فرد بهتر شود، استرس کاهش پیدا کند و اضطراب و افسردگی از بین بروند. تای چی هم برای افراد سالم و هم برای افرادی که از نظر جسمی و روحی شکننده هستند، ورزش مناسبی است.

کارگاه تای چی کودک و نوجوان
کارگاه تای چی کودک و نوجوان

 فواید روانشناسی تای چی در کودکان و نوجوانان 

فواید روانشناسی تای چی در کودکان و نوجوانان در دورانی که تقریباً همه بچه‌ها ترجیح می‌دهند بازی‌های ویدیویی انجام بدهند و در خانه بمانند، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. بسیاری از والدین باید هزینه‌های مختلفی بپردازند تا کودکان و نوجوانان را برای فعالیت و بازی به فضای باز ببرند. به نظر می‌رسد که بازی‌ها و فعالیت‌های قدیمی که در فضای باز انجام می‌شدند برای کودکان و نوجوانان دنیای مدرن، خسته‌کننده و کسالت بار است.

کارگاه تای چی کودک و نوجوان

استادان تای چی و بسیاری از روانشناسان، این ورزش را پیشنهاد مناسبی برای کودکان و نوجوانان می‌دانند، زیرا بسیاری از بچه‌ها به این هنر رزمی و تاریخی علاقه نشان می‌دهند. پس در مرحله اول کافی است فرزند خود را با تای چی آشنا کنید، پس از اینکه در او علاقه به این ورزش را کشف کردید، او را به یک استاد این رشته معرفی نمایید. در ادامه می‌خواهیم فواید روانشناسی تای چی در کودکان و نوجوانان را نام ببریم:

 • برای کودکان و نوجوانان ورزشی سازگار و صلح آمیز است.
 • هم برای دختران و هم برای پسران مناسب است.
 • کودکان و نوجوانان، مهارت‌های اجتماعی را می‌آموزند.
 • سرگرم کننده و در عین حال غیر رقابتی است.
 • توانایی تمرکز، در کودکان و نوجوانان را افزایش می‌دهد.
 • روحیه همکاری را افزایش می‌دهد.
 • توانایی جسمی در کودکان و نوجوانان را افزایش داده و به همین دلیل باعث افزایش اعتماد به نفس در آن‌ها می‌شود.

یکی از مهم‌ترین فواید تای چی برای کودکان افزایش تمرکز ذهنی آن‌ها است، برای همین تعدادی از کلینیک های روانشناسی در زمینه روانشناسی کودک، از تای چی استفاده می‌کنند.  توجه داشته باشید که کودک در کلینیک روانشناسی نیاز به تمرکز دارد تا بتواند وظایفی که به عهده او می‌گذارند به خوبی انجام دهد. در‌ واقع روانشناسی کودک مانند بزرگسالان نیست و برای اینکه کودک تشویق به همکاری با تراپیست خود شود، بایستی در قالب بازی و فعالیت‌های دیگر او را دعوت به همکاری کرد. به همین دلیل، تای چی کودکان جایگاه ویژه‌ای در علم روانشناسی کودک پیدا کرده است.

از طرفی تای چی نوجوانان، فرصتی برای نوجوان بوجود می‌آورد که حواس مغشوش خود را بهتر مدیریت کرده و به خشم مسلط باشد. معمولاً تراپیست‌ها در جریان درمان و روانشناسی نوجوان با مقوله‌های خشم، عدم تمرکز، کمبود اعتماد به نفس و … مواجه هستند. به همین دلیل تای چی نوجوانان فرصتی بوجود می‌آورد تا با تمرینات ورزشی تحت نظارت روانپزشک یا روانکاو، سلامت و ثبات ذهنی خود را دوباره بدست بیاورد.

کارگاه تای چی کودک و نوجوان

کلام آخر

استفاده از ورزش تای چی در روانشناسی کودک و نوجوان یک رویکرد تازه و نوپا است. با این حال تاثیرات مستقیم ورزش تای چی بر سلامت ذهن و روح بر کسی پوشیده نیست. به کارگیری این ورزش در روانشناسی کودکان می‌تواند نقش موثری در تسریع روند روانکاوی و بهبود سلامت ذهن و روان کودکان داشته باشد.

منابع