روانشناسی کودک در ایران

روانشناسی کودک انتخاب موثر

 

در ایران از سال ۱۳۸۴ روانشناسی کودک به دیگر گرایشات روانشناسی افزوده شده که به درمان کودکانی که نشانههایی از اختلالات و آسیب دوران در آنان دیده میشود میپردازند.

روانشناسی کودک با بازی درمانی

برخی از درمانگرها به جای درمانهای روان کاوانه، آسیبهای روانی کودک را با بازی درمانی مورد بررسی قرار میدهند.اعم از بازیهای آزاد یا ساختدار

در این درمان به مورادی از قیبل: نحوه بازی کردن کودک، اشیایی که برای بازی انتخاب میکند، صحبتهای او در حین بازی که میتواند باعث تخلیه هیجان و درمان او شود.

رویکرد شناختیرفتاری به وسیله بازی درمانی به کودک کمک میکند که شرایط دشوار برای او دوباره تکرار شود تا کودک بتواند با آنها مقابله کند.

کارگاه های روانشناسی کودک

کمپین بچه های طاقت که با هدف دور هم جمع شدن بچههای طلاق و برای همفکری و تبادل نظر و بهتر زندگی کردن به وجود آمده. در این کمپین فعالیتهایی از این دست بگزار میشود:

 • برگزاری اتاق فکر بچههای طلاق

 • برگزاری اتاق فکر والدین جدا شده

 • برگزاری کارگاههای فرزندپروری برای والدین جداشده

روانشناسی کودک در فرآیند طلاق

زمانی که زوجین تصمیم به طلاق میگیرند زندگی آنها تبدیل به یک محیط پرتنش و استرس زا و البته غمگین برای والدین و کودکان میشود. این فشارهای روانی میتواند برای کودکان اختلالهای روانی به بار بیاورد. در این شرایط برای کاستن از این اختلالات بهتر است مواردی از قبیل در دستور کار قرار بگیرد:

 • بعد از جدایی مکان ثابتی برای کودک در نظر بگیرند

 • به طور منظم و هفتگی با کودک دیدار داشته باشند.

 • به کودک توضیح دهند که او مقصر جدایی نیست.

 • والدین وظیفه خود را گردن هم نیندازند و بیشتر رعایت کنند.

روانشناسی کودکان اوتیسم

متاسفانه کودکان اوتیسم دارای سه ضعف اساسی‌اند:

۱. ضعف در تعاملات اجتماعی

۲. ضعف زبانی

۳. داشتن کلمات کلیشه ای

که روانشناسان آنها را به دو دسته، کودکان اوتیسم با عملکرد بالا و کودکان اوتیسم با عملکرد پایین تقسیم میکنند.

به دسته اول آموزشهای شناختی داده میشود؛ اما دسته دوم به دلیل مشکلات گفتاری نیاز به درمان و فیزیوتراپی دارند. تفاوت آنها با کودکان عادی این است که آنها نمیتوانند تماس چشمی برقرار کنند، و به محرکها پاسخ دهند. و امکان بروز رفتارهای نابهنجاری مانند خودزنی در بین آنان وجود دارد. که با درمانهای توانبخشی میتوان این اختلالات را به مرور زمان برطرف کرد.

از جمله روشهایی که برای افزایش تمرکز کودکان اوتیسم میتوان استفاده کرد عبارتتد از: ماساژدادن، الگودهی، راهنمایی با گرفتن دستها، ریتم و موسیقی، حرکات کنترل نشده، تمرکز فیزیکی.

اعتماد به روانشناسان کودک

اغلب والدین نمیتوانند قبول کنند که فرزندانشان دچار اختلالات روانی هستند و باید تحت درمان باشند زیرا تصور میکنند که مراجعه به روانشناس به معنای شکست آنان در فرزندپروری است. این تفکر اشتباه میتواند مانعی بزرگ بر سر راه پیشرفت آنها در زندگی باشد.

مشاوره با روانشناس به کودک کمک میکند تا ارتباطات خود را بهبود بخشد و او را برای مقابله با مشکلات آماده کند و همچنین از درد و رنج او بکاهد. همچنین والدین میتوانند با حضور در جلسات مشاوره ای از آموزشهای روانشناس اطمینان خاطر پیدا کند.

برای اعتماد به روانشناسان کودک بهتر است ابتدا چند سوال اساسی از او بپرسیم:

 1. شما چگونه با چنین مشکلاتی کار میکنید؟

 2. والدین چگونه در جلسات شرکت میکنند؟

 3. چگونه درمان را آغاز میکنید؟

 4. چقد طول میکشد تا نشانههای بهبودی را مشاهد کنم؟

 

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات روانشناسی خود را با انتخاب نو و با کیفیتی مناسب دریافت نمایید.همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.تخصص ما روانشناسی کودک و نوجوان است.درخواست مشاوره