عوامل احساس گناه در کودک

احساس گناه کودک

 

احساس گناه یکی از عناصر جدانشدنی در پرورش وجدان است . احساس گناه در کودک یعنی اینکه من بد هستم و دیگران خوب هستند و این احساس باعث می شود تا در کودک اضطراب و تضعیف حرمت نفس بروز کند . آموزش تشخیص خوب از بد ، بررسی انگیزه های کودکان و تطابق آنها با قوانین و مقررات زندگی اجتماعی از جمله وظایف هر پدر و مادری در زندگی محسوب می شود .احساس گناه، همچون نمک عنصر مفیدی برای آب و تاب دادن به زندگی است، ولی نباید جریان اصلی در زندگی باشد.

کودک از بدو تولد آداب و رسوم و آموزش زندگی را می آموزد. او هرچه دوست داشتنی و پرستیدنی باشد ، باز هم زندگی را بدون قوه تشخیص آغاز می کند و تنها با کمک اشخاص دیگری که طی مسیر رشد در کنارش هستند، قادر خواهد بود چنین توانایی هایی را به دست آورد. دانشی که کودک از تمایز میان خوب و بد کسب می کند، وجدان نامیده میشود. در واقع وجدان ما را از نادرست بودن کاری که میخواهیم انجام می دهیم آگاه می شود.
اکنون احساس گناه چیست ؟ احساس گناه اساساً به منزله رشد عاطفیِ بیش از حدِ وجدان است. این حس در ساده ترین شکل ممکن رفتارهای ناپسند را تقبیح می کند. در حقیقت حس می کنیم کار اشتباهی انجام داده ایم ؛ به طوری که حتی اگر شدت آن ناچیز باشد ، باز هم حس ناخوشایندی گریبانگیرمان می شود و در صورتی که شدتش زیاد باشد،  میتواند چون تنبیه بدنی دردناک جلوه کند.


گناه و تقصیر در زندگی کودکان ۳ تا ۷ سال:
وقتی صحبت از گناه است ، رفتار و عمل مورد نظر و توجه است. در این دوران است که اگر کودک وارد جنبه بد و منفی در زندگی خودش شود، با موضوع و مفهوم گناه و تقصیر به نوعی ارتباط برقرار می کند که هرگز از آن جدایی نجاتی ندارد.
بعضی وقت ها کودک به درستی نمی داند کدام رفتارش موجب اذیت شما شده است. پس بهتر است به جای جملات منفی، احساستان را در مورد آن رفتار بیان کنید نه این که در مورد کودک صحبت کنید. برای مثال بگویید: من از این که تو تخت خوابت را مرتب نمیکنی ناراحت می شوم”.

چه کارهایی باعث ایجاد احساس گناه در کودک میشود؟

– مقصر شمردن کودکان در ناکامی و سختی های پدر و مادر. بسیاری از والدین این پیام را به کودک میدهند که در راه بزرگ کردن آنها رنج بسیار بردند.
– مادری که از زایمان سخت، افسردگی بعد از زایمان برای فرزندش صحبت میکند تنها به کودک این پیام را میدهد که وجود او در زندگی پدر و مادرش بد بوده و حتی گاهی کودکان ارزو میکنند کاش هرگز به دنیا نمی امدند.
– گاهی مادران منت ماندن در زندگی زناشویی را بر سر فرزندانشان می گذارند در حالی که قربانی اصلی ازدواجهای بد کودکان هستند.کودک که خود را مسئول رنج بردن مادر میداند از خود بیزار خواهد شد.
– زمانی که محبت کودک به خود را در گرو انجام کاری میگذاریم. به عنوان مثال: این قاشق رو بخاطر مامان بخور یا اگر منو دوست داری اینکارو بکن.
– گاهی والدین حین عصبانیت کلماتی بر زبان می اورند که کودک را برای همه عمر از خود متنفر میکند. به عنوان مثال: خدا منو بکشه از دست تو راحت بشم ،تو منو پیر کردی،اخر از دست تو میمیرم
هرگز در مقابل فرزندتان دیگران را نصیحت نکنید که زود بچه دار نشیا اشتباه ما رو تکرار نکن اول از زندگیت لذت ببر!
– هرگز در حین تمیز کردن، لباس پوشاندن، دستشویی بردن و انجام کارهای خصوصی کودک غر نزنید، منت نگذارید به کودک حس گناه ندید.

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات روانشناسی خود را با انتخاب نو و با کیفیتی مناسب دریافت نمایید.همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.تخصص ما روانشناسی کودک و نوجوان است.درخواست مشاوره