تمرین های وستیبولار

روانشناسی کودک انتخاب موثر

تمرین‌های تحریکات وستیبولار

می‌توانید از بازی‌های زیر برای کمک به سیستم وستیبولار فرزندتان استفاده کنید. توجه داشته باشید:

 • ۱٫ استفاده از وسایلی چون صندلی گهواره‌ای، قایق، تیوپ و ترامپولین، توپ دسته‌دار، صفحه‌های چرخان مثل بازی مسگری و تجهیزات زمین‌بازی (سرسره، تاب، چرخ‌فلک) همگی تمرین‌هایی برای تقویت حس تعادل در کودک هستند. به یاد داشته باشید انجام این فعالیت‌ها را با تشویق کودک انجام دهید نه با تحمیل بر او.
  ۲٫ بازی گرگم به هوا
  ۳٫ غلتیدن روی زمین:
  الف-کودک با بازوهای کشیده در بالای سر، بغلتد.
  ب- کودک با بازوهای کشیده در بالای سر و نگه داشتن توپ، بغلتد.
  پ- با بالش یا توپ بین ساق پا، بغلتد.
  ۴٫ معلق زدن
  ۵٫ از حالت چهار دست و پا به طاق باز (بر پشت) بغلتد.
  ۶٫ چرخیدن با بازوهای گشوده برای ۲۰ تا ۳۰ ثانیه. (اگر هر چرخش ۲ ثانیه طول بکشد ۱۰ دور می‌شود.) بعد از این زمان جهت چرخش باید عوض شود.
  ۷٫ بولینگ با استوانه: دو بطری پلاستیکی یا بیشتر را وسط اتاق بچینید. کودک در درون استوانه مقوایی یا کیسه پارچه‌ای برود و با غلتیدن به سمت بطری‌ها سعی کند آن‌ها را بیندازد.
  ۸٫ سر طنابی به دست کودک بدهید و از او بخواهید نشسته یا ایستاده شروع به چرخیدن کند. طناب را به نحوی هدایت کنید که محکم بسته شود. (اجازه ندهید طناب به طرف قوزک پای کودک سر بخورد.) سپس طناب را به آرامی بکشید تا کودک بچرخد و طناب باز شود.
  ۹٫ شما و کودک به سوی هم بغلتید تا با هم تصادف کنید!
  ۱۰٫ از کودک بخواهید بین دو صندلی در مسیری به شکل ۸ بدود.

   

  از تمرین‌های زیر می‌توانید برای افزایش تعادل استفاده کنید:
  ۱- کودک بر دست‌ها و زانوها بنشیند طوری که باسن خود را بر کف پاها قرار دهد. توپی به طرف کودک بغلتانید. او باید به جلو تکان بخورد و توپ را با سرش برگرداند.
  ۲- کودک به حالت چهار دست و پا در‌آید. از او بخواهید به ترتیب یک اندام مثلاً دست چپ و پای راست را بلند کند. بعد دست و پای مخالف و در نهایت دست و پای یک سمت را بالا نگه دارد.
  ۳- راه رفتن با باسن در وضعیتی که کودک با دراز کردن پاها (با پاهای باز) بر زمین نشسته است.
  ۴- کودک بر زمین بنشیند و ساق پا‌های خود را تا قفسه سینه بالا بیاورد. بازوهای خود را بگشاید و سعی کند توازنش را روی باسن حفظ کند.
  ۵- به حالت پهلوانی روبه‌روی هم بایستید. دست‌ها را بالا بگیرید و بر کف دست‌های همدیگر فشار آورید. سعی کنید توازن همدیگر را به هم بزنید.
  ۶- مسابقه خروس جنگی با یکدیگر انجام دهید.
  ۷- مسیرهای مستقیم و حتی مارپیچی با طناب بر زمین بسازید:
  • از کودکتان بخواهید ضربدری (پای راست در سمت چپ مسیر، پای چپ در سمت راست مسیر) در مسیر راه برود.
  • جفت پا پریدن در یک طرف طناب و سپس در طرف دیگر طناب.
  • انجام روش بالا روی یک پا.
  • به عقب گام برداشتن.
  ۸- راه رفتن از روی موانع مختلف با ارتفاعات مختلف با چشمان بسته. (قابلمه، چهارپایه یا بالش روی زمین بگذارید و از کودک بخواهید با چشمان بسته از روی آن‌ها رد شود.)
  ۹- به کودک بگویید مانند یک مجسمه محکم در جای خود بایستد و شما با توپ یا بالش به کودک ضربه بزنید و سعی کنید تعادل کودک را بر هم بزنید.
  ۱۰- از کودک بخواهید بایستد و با بالا بردن یک پا و دست‌هایش شکل‌های مختلفی درآورد. برای گرفتن وضعیت‌های جدید به کودک کمک کنید.

امروزه علم روانشناسی همانند انسان عصر حاضر بسیار پیچیده تر و کاربردی تر شده است. اقدامات فوق نمونه ای از راهکارهای موفق تجربه شده در کارگاه های روانشناسی کودک و نوجوان می باشد که سبب بهبود سریع تر کودک می شود.

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات روانشناسی خود را با انتخاب نو و با کیفیتی مناسب دریافت نمایید.همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.تخصص ما روانشناسی کودک و نوجوان است.درخواست مشاوره