وستیبولار یا سیستم دهلیزی چیست؟

روانشناسی کودک انتخاب موثر

سیستم دهلیزی، مربوط به ثبت حرکات سر در مغز است. این سیستم، اطلاعات مرتبط با حرکات سر و همچنین اطلاعات دریافتی از سایر حواس را به سیستم عصبی مرکزی منتقل می کند. وقتی مغز مجموعه این اطلاعات را در هم می آمیزد می فهمد که بدن دقیقاً کجاست و به کدام حرکت چشم نیاز است.

حس وستیبولار طراحی شده است تا اطلاعات مربوط به جاذبه و حرکت را در اختیار مغز بگذارد این سیستم در رشد تعادل، همچنین کمک به هماهنگی حرکات چشم ها، سر و بدن ایفای نقش میکند. هرچند عملکرد حفظ تعادل، شناخته شده ترین عملکرد این سیستم است اما به دلیل ارتباطات عصبی، این سیستم نقش های مهمی در حفظ پوسچر، تون عضلانی، هماهنگی حرکتی، بینایی و… دارد.

حس سیستم وستیبولار بسیاری از جنبه های دیگر رفتار و یادگیری یک کودک را تحت تأثیر قرار می دهد بنابراین به رشد، در بسیای از زمینه ها کمک می کند به طور مثال می تواند به ارتقاء وضعیت هوشیاری مورد نیاز برای یادگیری، هماهنگی حرکات چشم، چگونگی هماهنگی حرکات دو طرف بدن و تأثیر برتون عضله در سراسر بدن کمک کند. وقتی این حس درست کار کند احساس قوی بودن داریم.

در دادن تمرینات به کودکان نباید احتیاط را از دست داد. سرعت و شدت زیاد ممکن است موجب ایجاد علائمی مثل حالت تهوع و استفراغ  شود. حرکت دادن سریع سر در شروع برنامه های درمانی حتی برای بزرگسالان اشتباه است. برای کودکان نیز فعالیت های حرکتی را بصورت آرام شروع کنید و با افزایش توانائی کودک سرعت و دامنه آن را بتدریج زیاد کنید.

تمرینات وستیبولار در طیف وسیعی از مشکلات رشدی از کم توانی ذهنی تا اختلالات یادگیری ، اوتیسم و سندرم آسپرگر،فلج مغزی و … تاخیر حرکتی لازم و موثر است. در کودکان نابینا به دلیل اینکه از حس بینائی بی بهره اند تقویت سیستم وستیبولار همراه با تقویت حس عمقی برای تشخیص بهتر وضعیت و موقعیت اندامها و سر در فضا و کاهش حرکات کلیشه ای موثر است.

برای شرکت در کارگاه ها و کلاس های تقویت هوش هیجانی و تقویت تمرکز به قسمت ثبت نام در سایت مراجعه فرمایید.

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات روانشناسی خود را با انتخاب نو و با کیفیتی مناسب دریافت نمایید.همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.تخصص ما روانشناسی کودک و نوجوان است.درخواست مشاوره