منبع: روانشناسی بالینی- جری فیرس (ترجمه مهرداد فیروزبخت)((آزمون MMPI-2RF))

شخصیت سنج چند وجهی مینه سوتا MMPI-2RF  یک پرسشنامه خودسنجی محسوب می شود و هدف اصلی آن تشخیص‌های روانپزشکی است.

ویراست دوم شخصیت سنج چند وجهی مینه سوتا را روی افرادی می توان اجرا کرد که حداقل ۱۳ ساله باشند و یا هشت کلاس سواد داشته باشند. این آزمون به طور انفرادی و گروهی قابل اجراست و نمره گذاری آزمون را میتوان به صورت رایانه‌ای نیز انجام داد. این پرسشنامه نسخه مخصوص نوجوانان هم دارد.

مقیاس اعتباری به ما کمک می کنند به انگیزه ها و نگرش های آزمونی پاسخگویان پی ببریم. در سالهای گذشته صورت های کوتاه متعددی از شخصیت سنج چند وجهی مینه سوتا منتشر شده است. این مقیاس ها معمولاً خیلی کوتاه تر از مقیاس ۵۵۰ ماده ای سنتی هستند و قدرت تفسیر این آزمون را تا حدودی کاهش می دهند.

دلیل علاقه مندی بسیاری از متخصصان بالینی به دومین ویراست شخصیت سنج چند وجهی مینه سوتا این است که به کمک آن افراد را غربال می کنند. در مواقعی که اطلاعات در مورد شدت مشکلات بیماری می‌خواهیم یا قصد در مورد وضعیت بیمار از لحاظ تشخیص حدس هایی بزنیم، این آزمون ابزار ارزشمندی است. پس در هنگام غربال بیماران ، این پرسش نامه می‌تواند ابزار مفید و موثری جهت تشخیص اختلالات روانی و فرضیه سازی باشد. لازم به ذکر است؛ اگرچه ماده‌های این آزمون ممکن است برخی صفات یا سبک های شخصیتی را مشخص کنند ولی با هدف بررسی سازه های شخصیتی تهیه نشده‌است.

منبع: روانشناسی بالینی- جری فیرس (ترجمه مهرداد فیروزبخت)

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات آزمون های روانشناسی را با انتخاب نو و با کیفیتی مناسب دریافت نمایید.همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *