اختلال خواندن

اختلال خواندن

رامین پسر نه ساله ای که برای ارزیابی نزد روانشناس رفته بود از همان ابتدا به نظر می رسید که تمایلی به گفتگو ندارد.روانشناس او را به بازی با کامپیوترش دعوت کرد. مهارت او در بازی های پرحادثه ، خوب  بود. او در اجرای قوانین و کسب امتیاز استاد بود. در همان گفتگوی کوتاه مشکلات زبانی وی نمایان شد. جمله های او ساده و کوتاه بود و اغلب به سرعت بیان می شد. در حین انجام آزمون وکسلر رامین سعی می کرد قبل از صحبت آزمونگر فعالیت ها را انجام دهد. در انجام هر کاری اشتیاق نشان می داد اما به طور ناگهانی توقف می کرد و احساس ناکامی و شکست بر او مستولی میشد. در حین فعالیت ها فقط می توانست بر یک صدا تمرکز کند و نشانه ها و راهنمایی های اولیه را فراموش می کرد و دچار سردرگمی و سرخوردگی می شد. در حین آزمون برخی خطاهای هجی کردن به سرعت هویدا می شد. نظیر ” درا” به جای “دراز” و ” داره” به جای ” دایره” . وقتی از او خواسته شد جمله “اوفریاد کشید مواظب باش” را بنویسد، او نوشت : ” فردا کشد مواز باش” و به جای عبارت “سگ سیاهی را می بینم” ، میخواند ” استخر را می بینم” .به نظر می رسید در خواندن واژگان از راهبرد “بهترین حدس” بر اساس صداهایی که می شناسد استفاده می کند.

رشد خواندن در کودکان چگونه اتفاق میافتد؟

کودکان به طور طبیعی به خواندن علاقه دارند و رشد خواندن از زمانی آغاز میشود که کودک شروع به صحبت کردن ،میکند.

آیا تاخیر در گفتار میتواند زمینه ساز اختلال خواندن در کودکان باشد؟

هر کلمه ای را  که ما بیان میکنیم از چند واج تشکیل شده است به عنوان مثال کلمه بابا از دو واج (ب و آ ) تشکیل شده است و آگاهی نسبت به واج ها میتواند پیش نیاز خواندن باشد پس ما برای خواندن به آگاهی واج شناسی نیاز داریم. کودکی که تاخیر در مهارتهای کلامی دارد به دلیل عدم ایجاد مهارتهای واج شناسی ممکن است درآینده در گروه اختلال خواندن قرار بگیرد.

در کلاس اول این علاقه طبیعی و آمادگی رشدی در مدرسه با تلاش رسمی جهت داده می شود تا کودکان شیوه خواندن را فراگیرند. این فرایند برای اکثر کودکان دشوار و خسته کننده است. با این حال ؛ برای اندکی از کودکان فراگیری خواندن می تواند ناکام کننده، گیج کننده و ناراحت کننده باشد.نقش والدین در این فرایند اهمیت بسزایی دارد، زیرا کودکان بدون توجه به سرعت و دقت عملکردشان ، نیازمند بازخورد مثبت و احساس رضایت از عملکرد خویش هستند.

کودکانی با عملکردی مشابه رامین به اختلال خواندن دچار هستند. بسیاری از علائم بالینی اختلال خواندن فقط برای یک متخصص آموزش دیده آشکار می شوند.  در تشخیص اختلال خواندن باید ذکر شود که کودک با مکث و پر فشار جملات را میخواند جملات را به آهستگی میخواند ،بخش هایی از کلمه را اغلب نمیخواند ،و زمانی که متنی را مطالعه میکند معنای آنچه را که خوانده است درک نمیکند چنانچه کودک توانایی لازم برای کشف ساختار واجی زبان و تشخیص کلمه های ساده تر را نداشته باشد ( که معمولا در خردسالی یا اوایل کودکی این توانایی را به دست می آورد) رشد توانایی خواندن در او ، به احتمال فراوان، آسیب می بیند. رمزگشایی و تشخیص آهسته و پیچیده تک تک کلمه ها مستلزم تلاشی فراوان است و مانع از آن می شود که کودک بتواند معنای کل جمله را در ذهن نگه دارد، چه برسد به معنای یک بند یا یک متن. کودکان مبتلا به اختلال خواندن از مهارت های اساسی زبان که لازمه خواندن ، درک مطلب، هجی کردن و بیان مکتوب هستند، بی بهره اند.

منبع: روانشناسی مرضی کودک- اریک جی مش (ترجمه محمد مظفری مکی آبادی)

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات روانشناسی خود را با انتخاب نو و با کیفیتی مناسب دریافت نمایید.همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.