اختلال وحشت زدگی چیست؟

همسر من گهگاهی در زندگی مشترک ما غیر قابل کنترل میشد او در این مواقع تپش قلب پیدا میکرد و اعلام میکرد من همین الان میمیرم این حملات ناگهانی او در دل تنها فرزندم ،ترس ایجاد کرده است .

 وحشت زدگی یا Panic یک حمله اضطرابی ناگهانی است  که غیرمنتظره عود می‌کند، یعنی یک دفعه اتفاق می افتد و در عرض چند دقیقه به اوج خود میرسد. فرد در طی این حملات تپش قلب شدید، تکان خوردن، تعریق، تحرک، تنفس ،احساس خفگی، ناراحتی های شکمی، گیجی و منگی و ضعف احساس سرما و گرما ترس از مردن را تجربه می کند.
وقتی که حملات وحشت زدگی به مدت یک یا دو ماه ادامه پیدا کند فرد مدام در مورد حملات وحشت زدگی بیشتر دچار اضطراب می شود و در رفتارش تغییرات ناسازگارانه رخ می دهد

بعضی از کارها همسر من را مقطعی آرام میکند ،آیا باید آنها را تکرار کند؟
مهمترین راهکار درمانی برای اختلال پانیک یا وحشت زدگی این است که عواملی که به صورت موقت حال بیمار را بهبود می بخشند از او بگیریم به معنی اینکه مسکن های مقطعی را حذف کنیم مثلا فردی که دندانش درد میکند به جای مراجعه  به دندانپزشک از دارو ها یا قرص ها یا اسپری های کاهش درد موقت استفاده می کند در حالی که این غلط است افراد مبتلا به پانیک نیز از این راهکارها برای بهبود خود استفاده می کنند و راهکارهای موقت نه تنها حال آنها را بهبود نمی بخشد بلکه وضعیت را وخیم‌تر نیز می کند.

منبع : خلاصه روانپزشکی – کاپلان و سادوک (ترجمه مهدی گنجی)

شما میتوانید در بزرگترین مرکز مشاوره شرق تهران با بهترین امکانات خدمات روانشناسی خود را با انتخاب نو و با کیفیتی مناسب دریافت نمایید.همکاران ما در این مرکز روانشناسی پاسخگوی تمامی نیاز های شما دوستان هستند.